Результати дослідження українських мігрантів Парижа представлено в Києві

За різними соціологічними даними близько трьох мільйонів українців сьогодні працюють чи мешкають у країнах Європейського Союзу. Хто вони? Чому виїхали? Що їх тривожить? Які їхні мрії та сподівання? Як можна їм допомогти? Як вони допомагають та можуть допомогти українцям в Україні?

На ці та інші запитання шукали відповіді соціологи Українського католицького університету, що взимку проводили дослідження «Виклики сучасної міграції: українська спільнота в Парижі», результати якого вперше представлено під час експертної дискусії, яка відбулася 23 серпня в Київському центрі УКУ.

Як зазначив владика Борис Ґудзяк, єпископ Паризької єпархії святого Володимира, ініціатор та натхненник проведення дослідження, його мета полягала не лише в тому, щоб пізнати потреби українських мігрантів та підтримати їх, але насамперед у гуртуванні.

Як син українських мігрантів в США я знаю, наскільки важливою є згуртованість. Якщо її не буде, то половину людей через 5-10 років ми втратимо.

– наголосив Борис Ґудзяк під час презентації, зазначивши, що сам процес дослідження, а тепер і обговорення його результатів і ставатиме цим гуртуванням. Адже презентація в Києві лише перша, незадовго відбуватимуться презентації у Львові, Парижі, Брюсселі та Лондоні.

Єпископ також зауважив, що держава, Церква і громадські організації повинні працювати разом, щоб вибудовувати практики для допомоги мігрантам та співпраці.

Церква має 150-річний досвід праці з людьми, що з тих чи інших причин покинули Україну, однак також потребує інновацій та професіоналізму громадського сектору і ресурсу, що його може надати держава.

– сказав владика Борис Ґудзяк.

Він висловив сподівання, що пілотне дослідження в Парижі стане стимулом для подібних і кращих досліджень, а для Церкви нагодою шукати відповідей на виклики ХХІ століття.

Представляючи результати дослідження, завідувачка кафедри соціології УКУ Оксана Міхеєва зауважила, що існує проблема комунікації між українцями в Україні з глобальним українством, що є певним чином наслідком радянського минулого, коли люди боялися зізнатися, що у них у родичі за кордоном.

Подібні дослідження дають можливість людям сказати про себе і бути почутими. Це один із кроків до зрозуміння наших мігрантів. Це вибудовує місточки між українцями.

– наголосила Оксана Міхеєва.

В експертній дискусії, окрім владики Бориса Ґудзяка, Оксани Міхеєвої та Павла Ґрода, лідера української громади в Канаді, взяли участь українські політики, представники українських дипломатичних та державних установ, політологи, соціологи, представники українських мігрантів та діаспори, бізнесу та Церкви, зокрема Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук. Блаженніший Святослав зауважив, що з огляду на те, що серед мігрантів багато молоді та дітей і дослідження є дзеркальцем, щоб переосмислити душпастирство в Україні.

Учасники дискусії обговорювали причини і наслідки виїзду українців за кордон – як практичні та і світоглядні – та можливі політики і стратегії як держави, так і Церкви і громадських організацій щодо українських мігрантів, збереження їх ідентичності, захисту їх прав та ролі у житті України.

Проект соціологічного дослідження полягав в зборі інформації “з перших рук” й подальшому її аналізі кваліфікованими соціологами – фахівцями з міграції, соціальної адаптації та взаємодії, релігійності тощо. Кількісну частину дослідження реалізовано як анкетування віч-на-віч (face-to-face) в Паризькому регіоні. Загалом зібрано 634 анкети, які складалися з 76 запитань. Мета дослідження – привернути увагу до явища міграції та конкретних проблем мігрантів у країнах Європейського Союзу; популяризувати методологію соціологічного дослідження для глибшого пізнання цих явищ; допомогти виробити цілісний підхід до міграційних рухів у контексті глобалізації та регіональної інтеграції, а також ефективну міграційну політику. Адресатами дослідження є українські державні інституції та органи місцевого самоврядування, громадські організації та Церкви, а також широке коло читачів, які прагнуть осмислити міграційні тенденції. Опитування дало змогу деталізувати низку аспектів повсякденного життя українських мігрантів “четвертої хвилі” в Парижі та Паризькому регіоні, особливості їхнього релігійного життя, оцінити ступінь їх адаптованості та громадської активності, участі у суспільних і церковних заходах. На основі анкетування опубліковано 140-сторінковий деталізований аналітичний звіт. Дослідження було проведене за підтримки Володимири та покійного Стефана Сливоцьких (США).