Поминання жертв Голодомору та відзначення 50-ліття Світового конгресу українців в Санлісі

У суботу, 18 листопада 2017 року в Санлісі (Франція) відбувся традиційний день пам’яті жертв Голодомору, “Небесної Сотні” та війни на Сході України. У події взяли участь близько вісімдесяти осіб.

Суботній день розпочався покладанням вінків до пам’ятника Анні Ярославні, королеві Франції. Після виконання українського гімну присутні відбули хвилину мовчання біля пам’ятної дошки Голодомору.

Згодом владика Борис Ґудзяк, єпископ єпархії святого Володимира Великого в Парижі, очолив Божественну Літургію в церкві святих мучеників Бориса і Гліба. Владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви, виголосив проповідь, у якій згадав про традицію запалювати свічу пам’яті для вшанування жертв Голодомору.

Ця свіча є одночасно знаком народної пам’яті, знаком перестороги, щоб уникнути загроз сьогодні і в майбутньому, та передовсім знаком нашої молитви за тих, над могилами яких не творилася молитва.

–Богдан Дзюрах.

Після Літургії відбулося покликання вісьмох нових членів до братства святих Бориса і Гліба – братства молитви, мужності та миру, яке об’єднує чоловіків з України, Франції, Австрії та інших країн. Серед новопокликаних братчиків п’ятеро представляли Париж, двоє – Санліс і один – Відень.

Цього року в Санлісі також відзначали 50-ліття Світового конгресу українців (СКУ). Ця організація є міжнародною координаційною надбудовою українських громад у діаспорі, що представляє інтереси понад 20 мільйонів українців. СКУ є визнаний Економічною та соціальною радою ООН як неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом.

Після спільного обіду відбувся круглий стіл на тему 50-ліття СКУ. Віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала українській діаспорі та зокрема СКУ за допомогу в становленні української державності та за поширення правди про Україну в світі.

Нам потрібна і ваша віра, і ваша підтримка, і ваша об’єктивність.

– від імені уряду звернулась міністр до присутніх.

Голова СКУ Євген Чолій наголосив на моральному обов’язку української діаспори відстоювати територіальну цілісність України, молитися за мир і звільнення від окупації, брати участь у гуманітарних акціях та нагадувати світовій спільноті про роль України у захисті Європи від загрози з боку Російської Федерації.

Голова репрезентативного комітету української громади у Франції Тарас Горішний поділився спогадами про заснування СКУ (на той час – Світового конгресу вільних українців), у якому він особисто брав участь у 1967 році як представник молодих українців Франції.

Владика Борис Ґудзяк заохотив присутніх плекати позитивні стосунки всередині українських громад і цінувати нагоди для конструктивної співпраці.

Будьмо вдячні за те, що з різних країн сьогодні приїхали дуже зайняті люди просто для того, щоб побути з нами.

– закликав єпарх Паризький. Також він запропонував об’єднати зусилля церков, громадських організацій і держави, щоб покращити становище українських мігрантів у країнах ЄС.

Владика Богдан Дзюрах поділився роздумами про розвиток українського суспільства після Євромайдану – паломництво до гідності та свободи. єрарх підкреслив роль Церкви як матері, яка розділяє долю своїх дітей, та як учительки, яка навчає вірних молитися та любити.