Вшанування пам’яті жертв Голодомору у Санлісі та Парижі

24 листопада у Санлісі відбулися поминальні заходи, присвячені 85-тій річниці Голодомору. У ці скорботні дні Церква святих Бориса і Гліба та Центр Анни Київської об’єднали українську громаду у Франції для вшанування пам’яті жертв Голодомору.

Традиційно відбулось покладання вінків та колосків до пам’ятної таблиці присвяченої Голодомору у м. Санліс. У заході взяли участь єпарх Паризький владика Борис Ґудзяк, Надзвичайний та Повноважний Посол України у Франції Олег Шамшур, представники посольства та українська співачка Руслана Лижичко. Потім, у Церкві святих Бориса і Гліба відбулась літургія, яку очолив владика Борис, службу він провів спільно з священиками єпархії.

У своїй проповіді владика Борис зосередився на радикальності рішення йти за Христом і ставати Його учнями. «У ці дні, коли ми відзначаємо п’яті роковини початку Майдану, коли в Україні триває війна, коли у світі розвивається риторика ненависті, коли людське бажання панувати призводить до катастроф, у ці дні, коли ми молимося за жертв Голодомору, під час якого людська пиха і лукавство призвели мільйони людей до повільної голодної смерті, на найродючішій землі за доброго врожаю, – у цей час нам легше зрозуміти заклики до радикальності у нашому духовному житті. Ми маємо справу з великими викликами. Йде боротьба за наше минуле і майбутнє, за нашу гідність. І хто стає на цей фронт, має бути радикальним – у євангельському розумінні. Бог зробив радикальний вчинок – став одним з нас, помер, щоб нас спасти, щоб дати нам життя», — зазначив владика Борис Ґудзяк.

Він також розповів присутнім про особливість свідчення Анни Ярославни, яка ще в ХІ столітті будувала мости з європейським світом, з Францією.

 

Після обіду в паризькому соборі відбулася лекція Талі Заєць, канадської дослідниці українського походження, яка вивчала шлюбні зв’язки Київської Русі з іншими європейськими державами. Вона, на основі історичних джерел, проаналізувала роль та вплив Анни Ярославни в тогочасній Франції. Лекція відбулась українською та французькою мовами, за підтримки Українського культурного фонду. Дослідниця, у ході свого виступу також відповідала на питання, щодо постаті Анни Київської, а також розвінчала деякі міфи пов’язані з нею. А деяку інформацію вона підтвердила, як наприклад те, що саме Анна Київська започаткувала у Франції моду на ім’я Філіп. Її син Філіп І, король Франції, і його брат, передавали це ім’я своїм потомкам. І згодом, мода поширилась на всю державу. День закінчився унікальним концертом проекту «Поліфонія», метою якого є дослідження, збереження та передання живої української пісенної традиції. У програмі прозвучали унікальні народні поліфонійні пісні, що є справжнім скарбом української пісенної спадщини, якою Україна може ділитися з світом. Автентичні виконавиці Доменіка Чекун із с. Старі Коні та родинний гурт із с. Сварицевичі Рівненської області та фольклорний ансамбль «Божичі» з Києва разом з міжнародним складом музикантів зачарували глядачів особливими піснеспівами, які водночас зображати сум і тугу дня поминання жертв Голодомору та наповнювали енергією і життєрадісністю. Адже, як зазначив владика Борис: «Ми сьогодні не лише поминаємо жертв і думаємо про минуле, але й дякуємо за дар життя і дивимося у майбутнє». Несподіванкою для них та глядачів став експромт спільного співу зі співачкою Русланою Лижичко, що розділила день поминання та заглиблення в історію зі спільнотою Санлісу та вірними Паризької єпархії.