Шляхами королеви Анни: у Реймсі і Санлісі відбулися святкування Днів Анни Ярославни

11-12 травня Центр Анни Київської спільно з Паризькою єпархією святого Володимира провели святкові дні Анни Ярославни в Франції. Містами, де відбувалися заходи, стали Реймс, де київська княжна Анна вінчалася з королем Франції Генріхом І та відбулася її коронація, і Санліс, де Анна Київська мешкала і заснувала абатство святого Вікентія. Святкові богослужіння, лекції, дискусійні панелі та концерти зібрали більше 500 людей з Франції, України, різних куточків Європи, а також з Великої Британії, Канади та США.

Травневі дні Анни Київської вже стали традицією для Санлісу, однак цьогоріч вони також поширилися на Реймс – місто коронації французьких королів, де відбулося вінчання та коронація Анни Ярославни.

Там вони розпочалися Божественною Літургією в катедрі Пресвятої Богородиці, яку очолив владика Борис Ґудзяк, новоіменований архиєпископ Філадельфійський, з яким співслужили владика Гліб Лончина, Апостольський Адміністратор Паризької єпархії та владика Кен Новаковський, єпарх Нью-Вестмінстерський з Канади, разом з духовенством Паризької та Філадельфійської єпархій.

На початку до присутніх у храмі з вітальним словом звернувся господар собору, архиєпископ Реймса Ерік де Мулен-Бофор, який водночас є членом наглядової ради Центру Анни Київської. Він нагадав, що на цьому місці відбулося хрещення першого християнського короля Франції.

Для Центру Анни Київської, який має на меті поглиблювати розмову про майбутнє і цінності в Європі Реймський собор є знаковим також тому, що саме там відбулася історична зустріч німецького канцлера Конрада Аденауера та президента Франції Шарля де Ґоля, що стала важливим етапом франко-німецького примирення та створення проекту об’єднаної Європи.

Саме на цьому наголосив у своєму слові владика Борис Ґудзяк, співзасновник Центру.

У контексті Дня Анни Київської у Реймсі, в базиліці святого Ремі  відомий професор середньовічної історії Патрік Дему прочитав лекцію про світ Анну Київську. Він зауважив, що згідно з традицією королі і королеви на другий день після коронації приходили на паломництво до могили св. Ремі, єпископа, що охрестив Хлодвіга. “Відтак, частина стін цього храму пам’ятає присутність Анни Київської”, - зазначив доповідач.

Родзинкою цьогорічного святкування Днів Анни став спів зведеного хору, що складався з хору Паризької катедри святого Володимира Великого, ліонського хору “Дударик” та візантійського хору з Утрехта, який є заснований професором Антоновичем. У останньому немає жодного співака українського походження, однак вони з великим захопленням виконують сакральні та народні музичні твори українською мовою, до ліонського також приєднується все більше осіб, що захоплюються українським співом, але не пов'язані з Україною. Українські хори також виступили у Реймському соборі у контексту фестивалю “Ніч катедр“

У містечку Санліс на північ від Парижа святкування традиційно розпочалося з покладення квітів до пам’ятника Анні Ярославні та поминанням жертв Голодомору і війни в Україні. У цій церемонії, окрім представників духовенства, українських громадських організацій у Франції та мерії Санлісу, українських громад Санліса, Парижа, Венсену та Брюсселя, взяли участь політики, серед яких міністр освіти та науки України Лілія Гриневич та підприємці з України, які спеціально заради цієї нагоди навідалися до Санліса. Варто згадати, що саме львівські підприємці стали основними меценатами купівлі храму XVIII століття, де діє парафія та невдовзі відкриється офіс Центру.

Після церемонії покладання квітів відбулася торжественна Божественна Літургія в колишньому абатстві святого Вікентія, у якому зараз діє французький ліцей, що носить ім’я Анни Київської. Літургію очолив владика Кен Новаківський (Нью-Вестмінстерська єпархія УГКЦ, Канада).

У своєму слові владика Борис Ґудзяк зосередився на фундаментальних викликах для України, Європи і кожної людини: “Ми можемо будувати Європу, майбутнє України, якщо людина буде вільна від страху, не оповита кайданами страху смерті, який паралізує”. Особливістю цьогорічних святкувань стали панельна дискусія про незручну спадщину Європи учасників першої творчої резиденції Центру Анни Київської Ярослава Грицака, Кшиштофа Чижевського та Володимира Кауфмана, що її модерував владика Борис Ґудзяк, та перформенс Володимира Кауфмана у саду колишнього абатства.

“У першу чергу ці дні стали розвитком спільноти і руйнуванням кордонів між людьми, конфесіями, країнами. Важливо, що це відбувається на духовні основі, зі звертанням до найкращих сторін людського серця. Зло яскраве, але має короткотерміновий вплив, і коли людина стикається з добром, вона його відчуває і тягнеться до нього, стає кращою версією себе. Саме це цінне в проекті Анни Київської і в людях, які живуть ним уже багато років, та митцях і науковцях, які долучаються, щоб спільно думати над майбутнім Європи і світу загалом. У сучасній кризі треба знаходити слова, які будуть промовляти до всіх. Нам треба шукати нову мову. Слова, речі втрачають сенс, девальвуються гроші, вони вже не є мірилом людської праці. Любов, відданість, дружба паплюжаться брехнею. Тому пошук нових змістів для нових слів на часі і наш Центр має амбітну ціль шукати сенси і ділитися ними з іншими, які потребують віднайти цінність свого життя”, - так підсумувала пережите і почуте під час днів Анни Київської засновниця Фонду “Повір у себе” Ірина Іванчик.